16:04 Comment0 Comments

Böyle bir olay varmış, zincirleme şekilde yayılan. "Mimlemece".
Aybük topu bana atmış, en zayıf halka olmayıp, daha fazla ertelemeyeyim dedim.

Şunu özellikle belirtmem gerek ki, herhangi bi konuda böyle genellemler yapmayı sevmiyorum (en sevdiğim grup, album, kitap, yazar vs). Hem seçemiyoruum, birini seçtiğimde bir sürüsüne haksızlık ettiğimi hissederek karar veremiyorum :) Hem de bugün en sevdiğim dediğimi yarın sevmeyebiliyor ya da kendime bayağı uzak görebiliyorum. İkizler burcu olmamdan da kaynaklı olabilir, bilemem :)) Ama cevaplarımın yuvarlaklığının sebebi böyle biline, her türlü alanda genellemeler yapmayı sevmiyorum ve bundan kaçınıyorum.

Buyursunlar benden inciler:


1.Şu an okumakta olduğunuz kitap ve kısaca konusu?
Salman Rushdie - Floransa Büyücüsü
Hayalle gerçek arasında gidip gelen, tarih temelinde masalımsı bir şekilde yazılmış bir roman. Ama bu cümleyle özetlemeye çalıştığım kadar sığ değil, fazlasıylaaa derin :)

Paulo Coelho - Brida
Çok başındayım; ama: Brida'nın (İrlandalı bir genç kız) bilgiye erişme çabası ve "ruh eşi"nin yönlendirmeleriyle bunu kendi içinde aramasının hikayesi şimdilik. Coelho'nun mistik ve akıcı diliyle yazılmış, merak içinde sayfa çevirmeceli bir roman.

2.En son aldığınız kitap?
Hediye olarak Brida'yı aldım. Kendi aldıklarımsa: Yevgeni Zamyatin - Biz, Alev Alatlı - Schrödinger'in Kedisi 1. Kitap: Kabus ve Vicki Myron - Dewey (şu meşhur kütüphane kedisiyle ilgili olan).

3.Şimdiye kadar aldığınız kitaplar içinde en sevdiğiniz?
Çoookk zooor. Douglas Adams ne yazsa beğeniyorm, onların içinden birini seçemem diğerlerine kıyamam çünkü. Okuyup bitirdiken sonra uzunca bir süre Trevanian - Şibumi'nin çok hastası olarak yaşamıştım. Gündüz Vassaf - 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra Amerika-Rusya da isminin çağrıştırdıklarından çok daha farklı tarzda, inanılmaz güzel yazılmış, eğlenceli, insana çok fazla bilmediği detay öğreten şahane bir kitap. Hastasıyım :) Aaa bi dee Jostein Gaarder - Maya'nın hastası olmuşum!

4.Bir türlü bitiremediğiniz, bitirseniz de sizi illallah ettiren kitaplar?
En fecisi Elif Şafak - Mahrem'di sanırım. Kitap okumaktan soğutmuştu beni. Hatırladım ve tekrar tiksindim şu an.

5.Bundan önce okuduğunuz kitap?
Zamyatin - Biz

6.Elinizdeki kitap bitince okumayı düşündüğünüz kitap?
Alev Alatlı - Schrödinger'in Kedisi

7.En sevdiğiniz türk ve yabancı yazar?
Bu sorudan nefret ediyorum.

8.En sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz roman karakteri?
Hmmmm Şibumi'den Nicholai Hel'in hala hastasıyım sanırım.
Bilemedim kimden nefret ettiğimi.

9. Sence "bir kitap okudum hayatım değişti" diyebilmem için hangi kitabı okumalıyım ?

Bunlar ne biçim sorular yaa, içim daraldııı. Kesinlikle Douglas Adams - Otostopçu'nun Galaksi Rehberi, Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya veee Gündüz Vassaf - Tarihi Yargılıyorum mutlaka okunmalı. Ama yarın sor, başka bir üçlü söylerim muhtemelen. Bunlar gereksiz genellemeler. Herkesin hayatını başka şeyler değiştirir.


10. Ne tür kitaplar okuyorsunuz?
Böyle bir sınırlamam yok, yukarıda verdiğim kitap isimlerinden bunun çıkarımını bu yazıyı okuyan kişi kendi yapabilir eğer yeterli kapasitedeyse. Değilse de zaten daha fazla kitap okusun.

11.Okuduğunuz kitapların seçiminde etkili olan nedir?
O anki ruh halim ve şansıma o an gözüme çarpan kitaplar.

12.Kitaplığınızda kaç kitabınız var?
Bunu saymam imkansız. Babam ve annemden kalanlar, benim gözüm doymadan sürekli aldıklarım, ben daha küçükken babamın benim için biriktirdiği Cumhuriyet'in dünya klasikleri ve Cumhuriyet tarihi serileri, ikimizde birden olmasın diye sadece Can'ın aldıkları ya da sadece benim aldıklarım... 250'nin üzerinde... Annem bir an önce kütüphanelerimi de alıp evden gideyim diye gözümün içine bakıyor.


O zamaaann ben dee, Muzo'yu mimlesem bu zincir devam eder sanki. Can'a şeetsem kesin aylarca erteler o :P Muzo Bey, buyrunuz o vakit..

0 yorum: